INTELLI WEIGHBRIDGE | AKILLI KANTAR SİSTEMİ

Tartım Sırasında Oluşan Hataları RFID ile Ortadan Kaldırıyoruz!

 

Kantar operatörünün manuel hata yapmasını önlüyor ve kantarlarınızı akıllı hale getiriyoruz.

RFID AKILLI KANTAR SİSTEMİ

SİSTEMİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Otomasyon kapsamındaki tüm taşıyıcı kamyonların (hafriyat araçları, çöp kamyonları vb.) otomatik olarak tartımı, tanımlanması, takibi ve yönetimsel raporlama işlemleri sağlanabilmektedir. Tüm yük araçlarının camına yapıştırılacak olan RFID TAG’ ler sayesinde otomatik tanımlanma işlemi %100 tutarlı hale gelecek, operatör bağımlılığını ortadan kaldıracaktır.

Araç ölçüm endüstrisinde bu özellik, en hızlı büyüyen sektörlerden biridir. Otomasyon sistemleri işletmelere işçilik maliyetlerinin azaltılması ve verimliliğin arttırılması için büyük bir fırsat sağlamaktadır. Ofis personelinin tartım süreçleri esnasındaki işlemlere olan müdahalesi azaltılarak, personelin diğer sorumluluk ve ofis aktivitelerine odaklanmasında rahatlık sağlar.

 

Sayım sırasında satışların aksatmadan yapılabilmesini sağlar.

Kullanılmayan malzeme türlerinin pasif hale getirilmesi.

Malzeme ve oran tablo kategorilerinin yanı sıra raporlama özelliklerini maksimize etmek için diğer kategoriler de mevcuttur (lokasyon bilgileri vb.)

Tartım esnasında tutarlılığı sağlayabilecek stabilite ayarları.

Nakliyeci bilgileri ve rapor oluşturma.

RFID AKILLI KANTAR SİSTEMİ nasıl çalışır?

  • RFID Etiketleri: İlk adım, ölçülecek olan nesnelerin (ürünler, ambalajlar vb.) üzerine RFID etiketlerinin yerleştirilmesidir. Bu etiketler, nesnenin kimliği ve diğer ilgili verileri depolar. Her etiketin benzersiz bir kimlik numarası vardır.
  • RFID Okuyucuları ve Antenler: RFID okuyucular, etiketlerde depolanan verileri, antenler aracılığıyla okumak ve işlemek için kullanılır.
  • Veri İşleme ve Görselleştirme: Okuyucu, etiketlerden gelen verileri işler ve ölçüm sonuçlarını çıkarır. Bu veriler genellikle bir veritabanına kaydedilir ve gerektiğinde erişilebilir.

Sistemin Avantajları

100% Otomatik

Operatör bağımlılığını tamamen ortadan kaldıran hızlı bir sistemdir.

Merkezi Yönetim

Çok sayıda lokasyonda gerçekleştirilen tüm işlemler anlık olarak tek merkezden izlenebilir.

Hassas ve Hızlı Tartım

Nesnelerin ağırlığını hassas ve hızlı bir şekilde ölçebilir.

Zaman Tasarrufu

Manuel ölçüm ve veri girişi yerine otomatik ölçüm ve veri toplama süreçleri sayesinde zaman tasarrufu sağlanır.

Doğru ve Kolay

Çok seçeneklı raporlama ve okunabilir fişler sayesinde geliştirilmiş müşteri hizmetleri verilebilir.

Kullanım Alanları

RFID Akıllı Kantar sistemi genel olarak RFID teknolojisinin kullanıldığı her alanda kullanılır. Lojistik ve Taşımacılık, Enerji ve Kaynak Yönetimi, Maden ve Hafriyat, Gıda, aperakende, İnşaat malzemeleri, İthal ve İhracat ve Depo alanlarında kullanılabilir.

 

Kaynaklar

Katalog

Blog

Intelli Count RFID

DİĞER ÇÖZÜMLERİMİZ

RFID ADLİ EMANET SİSTEMİ

RFID adli emanet sistemi, Adli emanet memurluğuna gelen suç eşyalarını kayıt altına almak, depolarda sayım yapmak, güvenliğini sağlamak ve adli işlemlerini yürütmek RFID teknolojisi ile artık daha kolay.

Diğer İçerikler

RFID ve IoT alanında tüm gelişmelerden haberdar olmak için bizleri takip etmeye devam edin. Yeni bilgiler ve yeni çözümler çok yakında…

Forklift Çarpışma İzleme ve Önleme Sistemleri

Forklift Çarpışma İzleme ve Önleme Sistemleri

Forklift çarpışma önleme sistemi, işyerinde güvenliği artırmak için önemli bir teknolojik çözümdür. Yoğun bir fabrika ortamında forkliftler, operasyonları kolaylaştırmaya ve üretkenliği artırmaya yardımcı olan temel ekipman parçalarıdır. Bununla birlikte, diğer araçlarla çarpışmalarından veya yemeklerindeki uygulamalardan kaynaklanan kazara kullanımları nedeniyle çalışanlar için büyük bir risk de oluştururlar. Bu nedenle, bu riskleri ellerinde tutmalarına ve çalışanlarını korumalarına yardımcı olacak teknolojilere yatırım yapmaları çok önemlidir.

Bu teknolojilerden biri de IoT tabanlı forklift çarpışma önleme sistemidir. Bu gelişmiş güvenlik çözümü, tesisinizin hareketini gerçek zamanlı olarak izlemek için mevcut forklift filonuza monte edilmiş RFID Okuyucuları ve sensörleri, bulut bilişim (veya sahada kurulu yazılım) özellikleriyle birlikte kullanır. Forklift çarpışma önleme sistemi daha sonra iki veya daha fazla araç arasında belirli bir süre sonra uyarılar göndererek operatörlerin herhangi bir hasar meydana gelmeden önce düzeltici eylemde bulunmaları için yeterli zaman sağlar.

Forklift çarpışma önleme sisteminin ömür boyu sağladığı faydalar, çarpışmalardan kaynaklanan onarımları önlemenin ötesine geçer; bu teknoloji aynı zamanda hücreler arasındaki bekleme sürelerini koruyarak ve birden fazla sahadaki operasyonlara gözetim görünürlüğü sağlayarak merkez ofislerin optimize edilmesine yardımcı olur – tüm bunlar evleri tehlikeden uzak tutarken! Ayrıca, sistem geleneksel GPS takip sistemleri yerine Bluetooth Düşük Enerji (BLE) işaretçileri ve Wi-Fi ağları gibi IoT teknolojileri üzerine inşa edildiğinden, kurulum veya bakımla ilgili ek maliyetler konusunda endişelenmenize gerek kalmaz, bu da onu daha önce çalışanlarının yeteneklerine sahip olmayı düşünen tüm işletmeler için akıllı bir yatırım seçeneği haline getirir!

FORKLİFT ÇARPIŞMA ÖNLEME SİSTEMİ

IOT Teknolojileri ile FORKLİFT ÇARPIŞMA ÖNLEME SİSTEMİ

IoT teknolojisi ve aktif RFID teknolojileri, forkliftlerin fabrikalarda çarpışmadan kaçınma durumlarında çalışma biçiminde devrim yaratabilir. Forkliftler ve diğer korumalar üzerinde aktif RFID etiketleri kullanan sensörler, hareketlerini ve konumlarını sürekli olarak izler. Bu bağlantı daha sonra, etiketlenen her bir öğenin gövdesinin gerçek zamanlı olarak izlenebildiği merkezi bir sisteme iletilir.

Bu bileşenler sayesinde sistem, forkliftler ile diğer araçlar veya yayalar arasındaki olası çarpışmaları algılar. Buna ek olarak, sistem çarpışmayı önlemek için otomatik olarak fren uygular veya hızı azaltır.

IoT konseptini bir forklift çarpışma önleme sisteminde kullanmanın birçok faydası vardır. Sistem, gerçek zamanlı izleme sağlayarak trafik yönetimini optimize etmeye ve fabrikadaki sıkışıklığı yönetmeye yardımcı olur. Bu da genel verimliliği artırır. Ayrıca darboğazların nerede oluştuğunu veya ek kaynak ihtiyacını göstermeye yardımcı olur.

Ayrıca sistem, birimlerin operasyonlarını analiz etmek ve optimize etmek için değerli değerler sağlar. Bu bilgiler forklift kullanımındaki kalıpları belirlemek, bakım ihtiyaçlarını izlemek ve genel güvenlik protokollerini ve eğitimi iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Sonuç olarak, IoT teknolojisi ve aktif RFID teknolojilerinin bir forklift çarpışma önleme sistemine entegre edilmesi fabrikalar için çok sayıda fayda sağlayabilir. Güvenliği, verimliliği ve veri toplamayı iyileştiren bu teknoloji, şirketlerin operasyonlarını daha iyi yönetmelerine ve nihayetinde kârlılıklarını artırmalarına yardımcı olabilir.

Teknopalas, Augelab ile Stratejik İş Birliğini Başlatıyor

Teknopalas, Augelab ile Stratejik İş Birliğini Başlatıyor

IoT teknolojileri alanında sektörün en önemli oyuncularından olan Teknopalas, görüntü işleme teknolojileri konusundaki lider Augelab Teknoloji ile çoklu pazarlarda yetkili distribütör olarak iş birliği başlattığını duyurdu. Bununla birlikte bu anlaşma, Türkiye, Suudi Arabistan, Libya ve Özbekistan pazarlarını kapsayarak, bölgedeki teknoloji çözümlerine yeni bir boyut getirecek.

Teknopalas, 2005 yılından bu yana EMEA bölgesinde IoT teknolojileri konusunda yüzlerce başarılı projeyi hayata geçirmiş ve bölgedeki teknoloji dönüşümünün öncüsü olmuştur. Augelab’ın ise, görüntü işleme teknolojileri konusundaki inovasyonları ile tanınan bir teknoloji firmasıdır ve endüstri, sağlık, perakende, limanlar ve depolar gibi farklı sektörlerde kullanılabilecek çok yönlü çözümler sunmaktadır. Özellikle, Augelab’ın no-code platformu, kodlama becerilerine ihtiyaç duymadan görüntü işleme teknolojilerini kullanmanın önünü açmaktadır.

Augelab

Augelab’ın eklenti altyapısı sayesinde serbest geliştiriciler ve işletmeler, Augelab çerçeve lisansı satın alarak özelleştirilmiş görüntü işleme çözümleri geliştireceklerdir. Bu sistem başlıca, görüntü işleme teknolojisinin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. Bu da sektörü temelinden değiştirecek bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Teknopalas, Augelab ile Stratejik İş birliği Anlaşmasını Türkiye, Suudi Arabistan, Libya ve Özbekistan Pazarlarında Başlatıyor

Teknopalas ile Augelab arasındaki iş birliği anlaşması ile Teknopalas, Türkiye, Suudi Arabistan, Libya ve Özbekistan pazarlarında yetkili distribütör olarak görev yapacak. 20 yılı aşkın deneyimi ile Teknopalas, Augelab’ın son teknoloji çözümlerini bu pazarlara tanıtarak bölgenin teknoloji manzarasını daha da geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Sonuç olarak bu iş birliği, teknoloji sektörünün çoklu pazarlarda yeni bir dönemini simgeliyor. Firmalar, işletmelere ve kuruluşlara son teknoloji görüntü işleme çözümlerini sunarak verimliliği artırmayı, inovasyonu teşvik etmeyi ve rekabetçiliği güçlendirmeyi amaçlıyorlar.

Bu önemli iş birliği hakkında konuşan Teknopalas’dan Fahrettin Oylum, “Teknopalas olarak, Augelab ile güçlerimizi birleştirerek bu yeni dönemi başlatmaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca müşterilerimize dünya standartlarında çözümler sunmaya devam etme konusundaki kararlılığımızı yineledik.”

Augelab

Augelab’dan Yunus Emre Çelik, “Bu iş birliğinin Türkiye, Suudi Arabistan, Libya ve Özbekistan’daki potansiyel fırsatlarını heyecanla bekliyoruz. Teknopalas’ın deneyimi ile birleşerek bölgedeki teknoloji çözümlerini dönüştürmeyi hedefliyoruz.”

Bu iş birliği, iki lider şirketin uzmanlıklarını birleştirerek çoklu pazarlarda teknoloji çözümlerine yeni bir perspektif getiriyor. Teknopalas ve Augelab, inovasyonu teşvik etme, son teknoloji çözümler sunma ve bu pazarlardaki teknoloji ekosistemini daha da ileri taşıma konusundaki taahhütlerini sürdürmektedirler.

Genel olarak Teknopalas ve Augelab hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://www.teknopalas.com.tr ve https://www.augelab.com adreslerini ziyaret edin.

Kaynak:https://rfidhaber.com/augelab/

IoT Akıllı Tarım Kullanım Örneği

IoT Akıllı Tarım Kullanım Örneği

Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi son teknik gelişmeler, çiftçilere çalışma tarzlarını önemli ölçüde değiştirme gücü verdi. IoT ile çiftçiler, analog ve mekanik cihazlara zeka ekler. Süreçleri kolaylaştırabilir, verimlilik elde edebilir ve genel olarak daha güçlü işletmeler kurabilir. Akıllı çiftçilik, tarımdaki bu yeni yaklaşımın adıdır ve endüstride pek çok örneği vardır.

Çevresel koşullar gibi bilgilerin toplanması, risk ve israfı en aza indirirken ürünün kalitesini ve miktarını artırır. Teknoloji aynı zamanda traktörler gibi belirli makine ve sistemlere de uyarlar. Toplanan verileri, operasyonların tam bir gerçek zamanlı görünümünü sağlamak için kullanır. Akıllı tarım, tarım sürecinin her yönünü etkiler. Akıllı tarım çözümleri artan bir ilgi gördü ve satın almalar artıyor. Küresel akıllı tarım pazarı 2021’de 14,1 milyar dolara ulaştı. 2027’de yüzde 9,8’lik bir YBBO sergileyerek 25,25 milyar dolara çıkması beklenmektedir. İşte akıllı tarımın çiftçiliği nasıl değiştirdiğine dair beş örnek.

Akıllı Tarım Örnekleri

1: Toprak Yönetimi

Tarım endüstrisinde toprak her şeyin temeli olarak görülmektedir. Ekinlerin yetiştirilmesi ve hasat edilmesi sürekli olarak dalgalanmaktadır. Bu nedenle bir işletmeyi büyük ölçüde etkiler. IoT ile çiftçiler aşağıdakilerin hepsini yapabilir:

Toprak performansını en üst düzeye çıkarmak için toprak bileşimi, yağış ve sıcaklık hakkında bilgi edinin.

Pestisitlerin veya gübrelerin eklenmesi veya çıkarılması gerekip gerekmediğine karar verin.

Toprağın kuruluğunu izleyebilen ve fıskiyeleri buna göre çalıştırabilen sulama sensörlerine güvenin.

Tarım işletmeleri, araziden en iyi şekilde yararlanmak için toprağın canlılığı ve benzersiz zemin koşulları hakkında gerçek zamanlı görünürlük kazanır. IoT, çiftçilere, tepkisel değil proaktif olarak yönetebilmeleri için neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinme olanağı sunar.

2: Ürün İzleme

Çiftçiler tutarlı mahsul kalitesi elde etmek ve çeşitli sapmalardan kaçınmak isterler ve IoT bu konuda yardımcı olur. Sensörler, yaprak kalitesi, rengi ve kök kuvveti gibi öğeleri sürekli olarak izler. Ardından mevcut ölçümleri geçmiş verilerle karşılaştırın ve ekinlerin ne kadar iyi büyüdüğünü belirleyin. IoT ile çiftçiler aşağıdakilerin hepsini yapabilmektedir:

Üretim akışını daha iyi tahmin edin.

Ekin büyümesini görün.

Verimi azaltacak hastalıklar, haşere istilası veya sert iklim gibi herhangi bir anormalliğe dikkat edin.

Nihai çıktılarının ne olacağını anlayın.

Daha iyi beklentiler belirleyin.

Ürün dağıtımını geliştirin.

İşletme giderlerini daha doğru bir şekilde izleyin.

Bir sonraki tohum ve tahıl sevkiyatını ne zaman planlayacağınızı bilin.

Bu şekilde iş daha tutarlı bir şekilde akar. Bitmiş ürün dağıtıma çıktıktan sonra, bir sonraki parti ekilmeye hazırdır. İç görüler, üretim risklerini azaltır ve çiftçileri güçlendirir. Böylece ürün kıtlığı ve gelir kesintileriyle karşılaşmazlar.

3: Kestirimci Bakım

Bir başka kritik akıllı tarım örneği, kestirimci bakımdır. Akıllı IoT sensörlerinin ortaya çıkışı, tedarikçilerin ekipman işlevleri olarak cihaz performans bilgilerini toplamasını sağlar. Yapay zeka, makine öğrenimi ve veri analitiği, titreşim analizi, yağ analizi ve termal görüntüleme gibi öğelere dayalı olarak bir varlığın tipik verimliliğini, aşınmayı ve yıpranmasını ölçer. Tahmine dayalı modeller, bir varlığın ne zaman bakıma alınması veya onarılması gerektiğini belirleyen algoritmalara sahiptir. Yararları şunları içerir:

Uzatılmış makine ömrü.

Azaltılmış duruş süresi.

Artan çalışan verimliliği.

ABD Enerji Bakanlığı’ndan alınan veriler, kestirimci bakımın son derece uygun maliyetli olduğunu gösteriyor. Kestirimci bir bakım programını uygulamaya koymak şunları sağlar:

ROI’de on kat artış

Bakım maliyetlerinde yüzde 25-30 azalma

Arızalarda yüzde 70-75 azalma.

Arıza sürelerinde yüzde 35-45 azalma.

Temelde çiftçiler, ekipmanlarının en yüksek performansta çalışmasını sağlamanın çok daha iyi bir yolunu elde ediyor.

4: Hayvancılık Yönetimi

Geleneksel çiftlik hayvanı izleme yöntemleri, maliyetli, son derece güvenilmez ve verimsiz bir yöntem olan, bireylerin hayvanları manuel olarak incelemesine ve hastalık veya yaralanma belirtileri aramasına dayanıyordu. IoT canlı hayvan yönetimi çözümleri, bir hayvanın sağlığının belirlenmesinde varsayımları ortadan kaldırır. IoT hayvancılık yönetimi nasıl çalışır? Giyilebilir bir tasma veya etiket kullanan pille çalışan sensörler, bir hayvanın konumunu, sıcaklığını, kan basıncını ve kalp atış hızını izler.

Bilgiler kablosuz olarak bir uygulamaya neredeyse gerçek zamanlı olarak gönderilmektedir. Çiftçiler bilgiye mobil cihazlar aracılığıyla erişir ve böylece aşağıdakileri yapabilirler:

Sürülerindeki her hayvanın sağlığını ve konumunu her yerden kontrol edin.

Bir metrik normal aralığın dışına çıkarsa uyarı alın.

Hangi hayvanların etkilenip hangilerinin etkilenmediğini hemen öğrenin.

Ayrıca, çiftçilerin artık bir hastalığın yayılıp yayılmadığını görmek için her bir hayvanın hayati organlarını fiziksel olarak incelemesine gerek yok. Sıcaklık izleme, çiftleşme mevsiminin zirvesini belirlemeye yardımcı olur. Hayvancılık izleme çözümleri, tercih edilen otlatma noktalarında geçmiş verileri toplamak ve depolamak için izlemeyi kullanır. Çiftlik hayvanlarını sağlıklı tutmak önemlidir. Çünkü hastalanırlarsa gelişimleri kohortlarının gerisinde kalır. Bu tür hayvanlar tipik olarak sürünün geri kalanına yetişemezler ve çiftçi için daha az değerli hale gelirler. Bu akıllı tarım örneğiyle, çiftçiler hayvanlarının sağlığı ve esenliği hakkında daha fazla fikir sahibi oluyor.

5: Proses Otomasyonu

Çiftçinin verimini artırması gerekiyor. Onlarca yıl önce, çiftçiler manuel işi makinelerle değiştirmeye başladı. Şimdi IoT onlara bu süreçteki bir sonraki adımı sunuyor:

Tipik olarak kiralık eller tarafından yapılan işleri üstlenmek için bilgisayar teknolojisi.

Sulama, gübreleme, haşere kontrolü ve hatta tohum ekme gibi tekrarlayan manuel görevleri kolaylaştırın.

Ekin büyümesi, sürü yeme ve toprak koşulları gibi büyük hacimli performans verilerini gözden geçirin.

Sapmaları bulun.

Gerektiğinde personelin akıllı telefonlarına otomatik olarak uyarılar gönderin.

Bu yeteneklerle daha bilgili ve daha proaktif hale geliyor. Sorunları görürler, sorunu araştırırlar, sorun giderirler, geçici çözümler oluştururlar ve daha hızlı ve daha verimli çalışırlar.

Rekabetçi Bir Endüstri

Çiftçilik olgun, oldukça rekabetçi ve yoğun bir endüstridir. Yukarıdaki akıllı tarım örnekleri bunu vurgulamaktadır. Gelişmekte olan IoT teknolojisi, toprak yönetimi, kestirimci bakım ve otomasyon gibi alanlarda operasyonları kolaylaştırır.

KAYNAK: https://www.iotforall.com/five-iot-smart-agriculture-use-cases