MÜSİAD Sektör Kurulları Komisyon Başkan Yardımcısı ve Teknopalas Yüksek Teknoloji A.Ş CEO’su Fahrettin Oylum, MÜSİAD Expo 2022 fuarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Dünyada yaşanan pandemi ile birlikte yerli ve milli üretimin önemi çok daha net görüldü. Fahrettin Oylum, son yıllarda tüm dünyada yaşanan dijital dönüşüm sürecini Türkiye’nin iyi değerlendirildiğini vurguladı. Oylum, “Artık global arenada Türk bilişim şirketlerinin ismini daha çok duymaya başlayacağız.” dedi.

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİN ÖNEMİ ANLAŞILDI!


MÜSİAD Sektör Kurulları Komisyon Başkan Yardımcısı Fahrettin Oylum, son yıllarda tüm dünyada yaşanan dijital dönüşüm sürecini Türkiye olarak iyi değerlendirdiğimizi belirterek,” Özel sektörü cesaretlendirici atılan adımlar sayesinde ülkelerin dijital dönüşüm sürecinde ihtiyaç duydukları yüzlerce ürünü içeride sağlamaya başladık. Daha iyi olabilmek için ürünlerimizi global pazarda kullandırmamız gerekiyor. Bu aşamada sektör temsilcileri olarak bize çok ödev düşüyor. Yerli ve milli üretimin önemini pandemi döneminde daha da net gördük. Bu süreçte başlatılan yeni ekonomi modeli imalat ekonomisinin yeniden canlanmasını beraberinde getirdi. İhracat rakamlarımız zaten rekorlarla bunu gösteriyor. Ancak imalat ekonomisini inovasyon ekonomisi ile birleştirebilirsek şayet cari açık sorununu da kökten çözmüş olacağız.” Dedi.

fahrettin oylum

PROJENİN ÜRÜNE DÖNÜŞMESİ SEKTÖRÜ BÜYÜTECEK


Oylum, üretmek, ürettiğini içeride tüketmek ve yurtdışı pazarlara satmanın önemine değinerek, şöyle devam etti: “Bu süreçte dikkat ederseniz ürettiğimizi içeride tüketmemiz global pazara çıkışta üreticilerimiz için hızlandırıcı etki oluşturuyor. Bilişim sektöründe uzun yıllardır bu konuyu gündemde tutmaya çalışıyoruz. Firmalarımızın projeden ürünleşmeye dönüşmesi, bu dönüşüm sürecinde içeride elde ettikleri birikimle yurtdışı pazarlara “ürünlerle” (projeden ürüne dönüşüm bizim için çok kıymetli) çıkmaları sektörün büyümesini hızlandıracak.”

GLOBALDE ŞİRKETLERİMİZİN ADINI DAHA ÇOK DUYACAĞIZ


Fahrettin Oylum, Ar-ge ve yenilikçilik alanında atılan adımların ekonomik etkisini henüz görmediğimizi ifade ederek, şu önerilerde bulundu: “Özellikle savunma sanayiinde elde ettiğimiz başarıları sivil teknolojilere aktarabilirsek ve devamında da bu dönüşüm gücünü ihracata dönüştürmeyi hızlandırabilirsek, dönüşüm sonrası sektörel büyütmeyi de logaritmik olarak artırabileceğiz. Kamu ve özel sektörde bu çevrede bir farkındalık oluşmuş durumda E-turquality destekleri özellikle bilişim firmalarının global pazara açılımlarını hızlandıracak. Türkiye İhracatçılar Merkezi (TİM) bünyesinde oluşturulan hizmet ihracatçıları birliği altındaki yazılım komitesi üye sayısı olarak en büyük komite, bu bile tek başına bize sektör oyuncularının global pazara çıkma konusunda ne kadar istekli olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte Türkiye’de global ticari diplomasinin merkezi olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde dijital teknolojiler iş konseyi oluşturuldu. Artık Global arenada Türk bilişim şirketlerinin ismini daha çok duymaya başlayacağız.”

GİRİŞİMCİLERİ DİNLEYECEĞİZ


Fahrettin Oylum, MÜSİAD EXPO’NUN bölgenin en büyük karma fuarı olduğuna dikkat çekerek her sektörden şirketlerin 20 bin metre karelik büyük bir pazarda yerini alacağını işaret etti. Oylum, “Bir fuar düşünün yerli ve yabancı hem müşteriniz hem de tedarikçimiz aynı çatı altında 4 gün boyunca iş konuşacaklar, sözleşmeler yapacaklar. İki yılda bir gelen bu fırsatı değerlendirmek için hem yerli girişimcilerimize hem de Türkiye’yi bir hub olarak kullanmak isteyen yabancı girişimcilere ev sahipliği yapacak. Özellikle 8’inci salonda bir sahnemiz de olacak. Burada girişimcileri ve yatırımcıları da dinleme şansımız olacak. Ürünün kendisinin şirketler olduğu bu alanda bir tarafta yatırımcı arayan şirketler ve hemen yanlarında yatırım yapacak girişimci arayan yatırımcıları göreceğiz. Emtianın dönüştüğü son nokta olan bu alanda Startup hisselerinin birer ürün gibi pazarlamadığını göreceğiz.” diye konuştu.