BARETLERDE AKTİF RFID ETİKET KULLANIMI

Merhaba, sizlere bu yazımızda baretlerde aktif rfid etiket kullanımı konusunu, bu konunun iş sağlığı ve güvenliği alanında nasıl kullanıldığını anlatacağız. Öncelikle iş güvenliğinde baretin kullanımına ve baretin tarihçesine bakalım.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE BARET KULLANIMI

İş kazalarının temel nedenleri ile ilgili yapılan araştırmalarda, kazaların %79’unun güvensiz davranışlar, %20’sinin ise güvensiz durumlar nedeniyle ortaya çıktığı belirtilmektedir. Kök nedenlerine bakıldığında güvensiz davranış ve güvensiz durumları oluşturan ‘insan hatası’ ndan dolayı meydana gelmektedir. Bu bağlamda, iş kazalarının %99’u insan kaynaklıdır denilebilir.

Baretler iş güvenliği açısından önemli bir ekipmandır. Madenlerde çalışan kişiler için hayati önem taşır. Taş veya kaya düşmelerinden, çarpmalardan başı olabildiğince baretler korur. Ayrıca madenciler için baret lambalı modeller çok kullanışlıdır. İnşaatlarda, şantiyelerde veya tersanelerde çalışanlar da baret kullanmalılar. Ayrıca dış mekanlarda çalışıldığı için hava koşullarına karşı da baretler iyi bir koruma sağlar. Demir-çelik sanayi, endüstri sektörü gibi yerlerde çalışan kişiler için baret takmak güvenlik açısından gereklidir. +50 dereceye kadar sıcaklıktan koruyan baretler, UV ışınlarına ve elektrik çarpmalarına karşı da koruma sağlar. Baret bugünkü haline aşama aşama gelirken, ihtiyaçlara göre madde, şekil ve eklenti değişiklikleri geçirdi.

Kaynak: https://www.riziko.com.tr/baret-kullanimi

İŞ SAĞLIĞINDA BARETİN TARİHÇESİ

İş kazalarında kafa bölgesini korumak için kullanılan baret; tarihte 1898 yıllında Edward Dickinson Bullard tarafından ABD, San Francisco’da kurulan ve madencilik donanımları satan bir aile şirketi olan ED Bullard Company‘dir. Şirket kurucusunun oğlu EW Bullard, madencilerin başına düşen sert cisimlerden korunması için 1. Dünya savaşında taktıkları başlıktan esinlenmiştir.1919 yıllında baret patentini alır. İlk “baret kullanma alanı”nın neresi olduğu konusu ise ABD’de tartışmalıdır. Bazı araştırmacılar bu soruya Hoover Barajı inşaatı (1931) derken, bazıları ise Golden Gate Köprüsü inşaatı (1933) yanıtını vermektedir.

Kaynak:https://www.meslekhastaligi.net/baret-100-yasinda/

AKTİF RFID ETİKETLERİN BARETLERDE UYGULANMASI

Baretlerin işlevlerini artırmak amacıyla Aktif RFID etiketlerle , ekipmanın geliştirilmesi sağlandı. Böylece her biri tekil bir kimliğe sahip olan Aktif RFID etiketler baretlere yerleştirilip IOT teknolojisiyle entegre edildi. Yazılımlarla hazırlanmış olan Aktif RFID etiketler sayesinde personel takibinin yapılması, iş güvenliği önlemlerinin artırılması temel hedef olarak amaçlanmıştır.

Baretlerde aktif rfid etiket kullanımı sayesinde personele kişisel uyarı veya titreşim gönderilerek yetkiliye gerek kalmadan uyarılabilir. Sahada karşılaşılan istenmeyen durumlarda sistemde belirlenen yetkililere, mail veya sms ile anlık bildirim yapılmaktadır. Açık alanlarda 70-80 metreye kadar takibi yapılıp, bu mesafenin artırımıyla ilgili IOT teknolojisinin yazılımcıları çalışmalarını sürdürmektedir. Sistem iş kazalarının tedbirlerini artırmaktadır. Baret kullanıcısının bareti çıkartması ya da personelin hareketsiz kalması durumunda web tabanı üzerinden bilgilendirme yapılmaktadır. Çalışma alanlarında tehlikeli bölgelere yetkisiz kişilerin girişleri engelleyerek, dikkatsiz çalışanların neden olduğu kazaları engellemek için bu sistem tercih edilebilir. Personel takibi yapıldığı için çalışanların nerde, ne zaman bulunduğunun tespiti yapılarak, tehlike anında personele saha içerisinde ulaşılabilir. Bu sistem, belirlenen alanlar dahilinde bulunan personellerinizi anlık olarak hassasiyetiyle takip ederek, oluşabilecek acil durumlarda anında müdahale etme süresini kısaltır ve iş güvenliğine önemli katkı sağlar. Sistemin temel amacı ise, ihtiyaç duyulduğunda personele en kısa zamanda ulaşmak, iş güvenliğini, personel verimliliğini arttırmak ve zaman kayıpları sebebiyle ortaya çıkabilecek zararları en aza indirmektir. Sistem; tersaneler, inşaat sahaları, madenler, demir-çelik sanayisi ve endüstri gibi pek çok sektörde kullanılabilir.

SİSTEM NASIL KURULUR?

DONANIM

Kablosuz bir şekilde erişim sağlanarak kontrol etmek istediğiniz sistemler için geliştirilmiştir. Beacon ürünlerden alınan sinyaller ile personel takibi yapılabilir. Bluetooth teknolojisi ile çalışan, personellerin, takibi veya iş güvenliği amacıyla kullanılan IOT ürünlerdir. Baretin üzerine yerleştirilerek sürekli sinyal yayını gerçekleştirirler. Cihazların yaydığı sinyaller Gateway‘ler aracılığı ile algılanarak izleme sağlanır.

KAPALI ALANLARDA SİSTEMİN KURULUMU

Kapalı alanlar duvar, cam vb. gibi kısıtlayıcılar ile bölümlere ayrıldığından Gateway’ler oda bazlı yerleştirilir. Aşağıdaki örnek krokide belirtildiği gibi, bir odaya bir Gateway yeterli olacaktır. HOL 2’deki gibi büyük sayılabilecek alanlarda ise teknik inceleme sonucuna göre Gateway sayısı arttırılabilir.

Toplam Alan: 2174 m2

Toplam Gateway Sayısı: 29 Adet

AÇIK ALANLARDA SİSTEMİN KURULUMU

Açık alanlarda Gateway cihazların sinyal alımını engelleyecek duvar, cam vb kısıtlayıcılar olmadığından cihazlar geniş aralıklarla yerleştirilebilmektedir.

Toplam Alan: 318.780 m2

Gatewayler Arası Ortalama Mesafe: 65 -80 metre

Toplam Gateway Sayısı: 50 adet

Bu yazımızda iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin baretlerle nasıl daha da arttırılabileceğimiz üzerine bilgiler verdik.

Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.